Online Danışmanlık Nedir?

Online danışmanlık, etkinliği bilimsel olarak desteklenen bir psikolojik danışmanlık yöntemidir. Araştırmalar online ortamın danışan ve psikolog arasında sağlam ve destekleyici bir ilişki kurmaya engel olmadığını göstermektedir.

Online danışmanlık doğru koşullar altında uzman kişiler tarafından sağlandığı sürece, yüz yüze seans modelinde olduğu kadar etkili bir yöntemdir.

Online danışmanlık ile geleneksel model olan yüz yüze danışmanlık arasında ne gibi farklılıklar olduğu akla ilk gelen sorular arasındadır. Bu nedenle bu konuyu sizler için biraz anlatmak isteriz. Öncelikle iki yöntem arasındaki temel fark seansların gerçekleşme biçimidir. Geleneksel yüz yüze danışmanlık ofis ortamında gerçekleşirken, online danışmanlık internet üzerinden görüntülü konuşma ile gerçekleşir. Öte yandan, seansın gerçekleştiği ortam dışında birçok benzer yönleri vardır. Her iki danışmanlık yönteminde de aynı yaklaşımlardan faydalanılır. Seansların yapılandırılması ve elde edilen sonuçlar ise benzerdir.

 • Psikolog ve danışanın bir görüntülü konuşma uygulaması üzerinden bir araya gelmesi ile gerçekleşir.
 • Seans süresi yüz yüz seanslarda olduğu gibi 50 dakikadır.
 • Seanslar genellikle haftada bir ya da on günde bir gerçekleşir.
 • Gerçek bir psikolog ile görüşürsünüz.

Online Danışmanlık Hizmetinin Avantajları Neler Olabilir?

 • Yüz yüze başladığınız danışmanlık seanslarına bazı günler gelememe ihtimaliniz her zaman vardır. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz ya da trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online danışmanlık, nerede olursanız olun psikoloğunuza ulaşmanızı sağlar. Böyle zamanlarda sürecin aksamaması için seanslar online olarak gerçekleşebilir.
 • Bulunduğunuz yerde dilinizi konuşan bir psikolog bulamadığınız takdirde seansa erişiminizi sağlar.
 • Kişi evden çıkamadığı durumlarda psikologdan almak istediği danışmanlık hizmeti online yollarla sağlanabilir.

*** Online danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilmek için asgari düzeyde teknoloji okuryazarlığı ve teknolojik altyapı gerekmektedir. Online danışmanlık hizmetini veren psikologlar ancak iletişimin kendi bağlantıları tarafında gerekli önlemleri alabilirler. Sizin bağlantınız tarafında ise gerekli önlemleri alma sorumluluğu size aittir.

ONLINE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK İÇİN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM FORMU

İnternet teknolojilerindeki hızlı gelişimin de etkisiyle çevrim içi psikolojik destek- danışma gibi kavramlar son yıllarda gerek yurt dışında gerekse ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çevrim içi destek, yüz yüze görüşme fırsatı bulamayan danışanların internet üzerinden, canlı video konferans yoluyla iletişime geçmesiyle gerçekleştirilen bir psikolojik danışma hizmetidir. Danışmanlık merkezindeki görüşmelerinizde olduğu gibi çevrim içi kameralı görüşmelerinizde de yüz yüze danışmanlık hizmeti ilkelerine uygun hareket edilir. Bu form, sizleri bu konuda bilgilendirmek ve onayınızı almak, karşılıklı yükümlülükleri bildirmek amacıyla hazırlanmıştır.

 • Kameralı görüşmelerde tarafımızdan gizlilik ilkesine uygun ortam düzenlenmekte, görüşme odasında yüz yüze görüşmede olduğu gibi 50 dakikalık seans süresi ayrılmaktadır. Sizin görüşme yapacağınız ortamın da gizlilik ilkelerine uygun olması gerekmektedir(görüşme odasının kapısının kapalı tutulması, mümkünse odanın içinin görülecek şekilde kamera açısının ayarlanması ve görüşme süresince sabit tutulması, danışan-psikolog görüşmesine yüz yüze görüşmede olduğu gibi uygun kıyafetlerle görüşme yapılması gerekmektedir)
 • Görüşme sırasında her iki görüşme ortamında da görüşme yapacak kişi/kişiler dışında herhangi birisinin bulunmaması gereklidir.
 • Yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi danışanların kayıt bilgileri alınır. Bu bilgiler de gizlilik ilkelerine uygun olarak arşivlenir. Bu nedenle adres, kimlik, kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri seanslardan önce sizden istenecektir.
 • Bilgisayarınız kişisel olmalıdır. Toplu alanlarda kullanılan (internet kafe vb.) bilgisayarlar görüşme sırasında kullanılmamalıdır. Ayrıca güvenlik duvarı ayarları ve virüs koruması gibi güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 • Seans sürecinde önerilen ölçek, form ve çalışmalar size elektronik ortamda gönderilebilir.
 • Gerekli önlemlerin alınabilmesi için internet sitesi üzerinden dolduracağınız formla kayıt oluşturulduktan sonra uzman ile telefon ile görüşme yoluyla ücretsiz olarak ön görüşme sağlanacaktır. Yapılan ön görüşme sonrasında iki tarafın da uygun gün ve saati belirlenerek seans için randevu oluşturulacaktır. Randevu dışı kameralı görüşme yapılmamaktadır.
 • Görüşme sırasında kulaklık kullanılması önerilmektedir. Seans sırasında diğer teknolojik araçların bildirim özelliklerinin kapalı olması ve dikkat dağıtacak herhangi bir uyaranın(ses, evcil hayvan vb.) bulunmaması gerekmektedir. Uzman, iletişimin ancak kendi bağlantıları tarafında gerekli önlemleri alabilir. Sizin bağlantılarınız ve görüşme odanızla alakalı gerekli önlemleri alma sorumluluğu size aittir.
 • Seans süresini etkileyebilecek sizden kaynaklı herhangi bir bölünmenin sorumluluğu size aittir, bu durumda süre değişikliği olmayacaktır.
 • Seans ücretleri randevu saatinden en geç 3 saat öncesine kadar internet bankacılığı yoluyla yapılarak tarafımıza iletilmelidir. Bu süre içerisinde ücreti ödenmeyen seanslar iptal edilecektir.

 

ÖNEMLİ: Yukarıdaki maddeler danışmanlık sürecinde sizleri olası istenmeyen durumlardan korumak ve riskler konusunda aydınlatmak amacıyla oluşturulmuştur. Anlaşılmayan kısımları ya da sorularınızı bize iletebilirsiniz. Lütfen formu okuduğunuzu, anladığınızı ve açıklamaları kabul ettiğinizi onaylamayı unutmayınız.